Rádce

Polyuretan

Materiál, který nás obklopuje prakticky na každém kroku. Je lehký a pevný, a právě proto nachází upotřebení v mnoha oblastech a odvětvích.
Pěna vzniká smísením dvou složek: polyolu a izokyanátu v určitém poměru.

PU hmoty mají mnohé využití. Velmi často užívané jsou Pu pěny. Jde o pěny, které vynikají nejen výbornými fyzikálními vlastnostmi (pevnost v tlaku, adheze a nízká hodnota nasákavosti), ale také termo- a hydro-izolačními schopnostmi a odolností vůči agresivnímu prostředí a hoření.

 

ODOLNOST PROTI VLIVŮM OKOLNÍHO PROSTŘEDÍ

PU pěny jsou odolné jak vůči všem běžným látkám (slaná a sladká voda, kyseliny a zásady do 10% koncentrace, benzín, nafta, aromáty, oleje a průmyslová atmosféra), tak i vůči biologickým vlivům, plísním, houbám, hnilobě a vrůstání kořenů.


ODOLNOST HOŘENÍ

PU pěny vykazují také dobré hodnoty odolnosti vůči hoření. Vyhovují plně normám, a to v třídách B2, B3 (podle DIN 4102).


MDF desky

Středně zhuštěna dřevovláknitá deska. Jde o materiál s hustotou 860 kg/m3 (pro tl. desky 18 mm). Základní surovinou pro výrobu MDF desky je smrkové dřevo. Struktura MDF desky umožňuje kvalitní zpracování povrchu frézováním a lakováním. Jsou určeny pro použití v suchém prostředí, nábytek a vnitřní vybavení interiéru.


DTD desky

Dalším z deskových materiálů jsou DTD desky. Jde o dřevotřískové, surové s jemným broušením a upraveným povrchem, desky vyrobené z dřevních částic (třísky, hobliny, piliny). Jsou pojeny syntetickými lepidly. DTD desky jsou používány jak pro nábytek tak ve stavebnictví.

 

PŘEKLIŽKA truhlářská

Překližka truhlářská je vícevrstvá překližovaná deska na bázi dřeva užívaná pro vnitřní použití jako nenosný prvek (nábytek, stolařská výroba atd.) Povrchová úprava překližky je zajištěna broušením klasické dýhové sesazenky podélné, nebo loupané dýhy jak podélné, tak příčné.


RATAN

Ratan je rychle rostoucí rostlina rostoucí v tropických deštných lesích jižní Asie. Ratan může být mořen na různé barevné odstíny. Z důvodu že se jedná o přírodní produkt, může vzhledem k rozdílným vlastnostem povrchu docházet k barevným rozdílům.

 

VOŠTINA

Voština neboli lehké konstruční desky. Tyto desky umožňují výrobu nábytkových dílců s velmi dobrými mechanickými vlasnostmi a výrazně nižší hmotnostií Hmostnost těchto desek může, být o 50-70% než u  běžných dřevotřískových desek.

Konstrukce voštinových desek je v podstatě sendvičovou strukturou. Skládá se ze tří vrstev: dvou nosných desek mezi kterými je výplň z voštiny. Voštinu tvoří řady šestiúhelníkových komůrek z kartónového papíru.

Nábytek z voštiny vykazuje řadu pozitiv jako jsou například snadná demontovatelnost. Voštinové desky taktéž vyhovují požadavkům kladeným na masivní vzhled některých nábytkových dílců.