V první řadě si při výběru kancelářské židle či křesla musíme položit otázky:
1. Budeme ji potřebovat k domácímu nebo pracovnímu využití?
2. Kolik času na ní strávíme? Stačí mi jen obyčejná a levná židle na občasné posezení nebo trávím na kancelářské židli každodenně mnoho hodin?
3. Bude židle sloužit jen mě nebo se o ní v práci budu dělit se svým výrazně urostlejším kolegou/gyní?

 

Tyto otázky jsou důležité, výběr židle nebo křesla se rozhodně nevyplácí podceňovat.

 

Základem je pevnost a stabilita - tu židli poskytuje pětiramenný podvozek, který zaručí, že se s Vámi židle nepřevrhne a udrží si i svoji stabilitu, když budete např. na židli přejíždět přes kancelář. Podle typu podlahové krytiny si volíme i kolečka (kde na koberec postačí standardní plastová, a na plovoucí a dřevěné podlahy naopak jsou vhodná pogumovaná). V dnešní době se každá ergonomická židle musí otáčet - SNADNO OTÁČET.

 

Důležité je také se zaměřit na - mechanické vlastnosti a parametry židle, na nastavení výšky opěradla a sedáku , na nastavení hloubky sedáku, zda je možnost nastavit výšku područek a zda poskytuje hlavovou nebo bederní opěrku.

 

U dražších a kvalitních židlí se setkáte s pojmem "synchronní mechanismus" - co to znamená?

 

Současný (synchronní) pohyb opěradla a sedadla. U těchto židlí je kladen důraz na maximální užitné a ergonomické vlastnosti sezení. Mechanismus umožňuje tzv. dynamické sezení, které udrží Vaši páteř a tělo ve správné (zdravé) poloze. Doporučujeme právě pro profesionální užití, kde na židli trávíte déle jak 8 hod.

 

 

Dalším kvalitnějším mechanismes je tzv. asynchronní mechanismus, který má stejné funkce jak synchronní, ale navíc je vybavený 2 páčkami, kterými ovládáte zvlášť nastavení sklonu sedáku a opěráku.  Tato mechanika je sice více variabilní, ale pro zdravé sezení je lepší mechanika synchronní, která udržuje ideální úhel mezi sedákem a opěrákem a tím umožňuje dynamické sezení.

 

 

 

Do levnějších variant patří mechanismy CP a relaxační (neboli houpací).

CP mechanismus nebo-li permanent kontakt: jedná se o základní mechanismus, který slouží k ovládání výšky a úhlu opěráku a hloubky sedadla pomoci šroubu. Po jeho uvolnění dochází k odjištění opěradla a tedy k pernament kontaktu sedícího s opěradlem. Sedící je tímto donucem rovnat záda a sedět zdravě. Židle s tímto mechanismem se řadí do levnějších variant sedacího nábytku a doporučujeme je právě do domácího použití, kde na židli netrávíte hodiny, a využiváte ji pouze k občasné práci nebo zábavě u počítače.

 

Relaxační nebo-li houpací mechanismus : je převážně používán u kancelářských křesel, kde je sedák a područky spojené s opěrákem. Tento mechanismus nám neumožňuje nastavení sklonu opěráku a sedáku zvlášť. Pouze po uvolnění páčky a opření se do opěradla dojde k zhoupnutí a dostanete se do tzv. relaxační polohy, ve které můžete odpočívat, přemýšlet, a nabírat síly k další Vaši činnosti. Některé křesla umožňují i aretaci v relaxační poloze. Křeslo s tímto mechanismem doporučujeme do kanceláře nebo domací pracovny na které také netrávíte déle jak 8 hod.

 

Dbejte na výškovou nastavitelnost - alfa a omega celé židle je právě správný výběr opěradla a sedáku.

 

Anatomické opěradlo
Při výběru židle je dobré zhodnotit kvalitu a tvar opěradla. To by mělo být anatomicky tvarované, čalouněné aby poskytovalo sedícímu pohodlí, musí být výškově nastavitelné, aby přesně kopírovalo zada sedícího a dostatečné široké, aby poskytovalo oporu celé ploše zad. Pro Vaše záda i celé tělo je také ideální pokud si vyberete židli s bederní opěrkou, která bude zdravě podpírat spodní část zad. Pro větší pohodlí lze si vybrat i židli s hlavovou opěrkou, která odlehčí Vaši krční páteři a poskytne oporu hlavě a krku.

 

Pohodlný sedák
Při výběru dbáme na to, aby sedák byl anatomicky tvarovaný se zaobleným okrajem pro pohodlné sezení. Měl by mít dostatečnou výplň, která umožní komfortní sezení pro dlouhou dobu, dostatečně široký a hluboký pro pohodlnou podporu sedícího. Na židli by jste měli sedět tak, aby se Vaše chodidla dotýkala celou plochou podlahy, a aby úhel pod koleny svíral 90o, tím se vyvarujete tlaku na spodní část stehen, krev ve Vašem těle bude bezstarostně proudit a Vy neucítíme pocit studených nohou. Proto je důležité nastavit sedací plochu tak, aby odpovídala Vaší výšce.

 

Nastavitelné područky
Při sedavém zaměstnání by područky na kancelářské židli neměly chybět. Poskytují potřebnou podporu při delším pobytu a práci na počítači. Měly by mít nastavitelnou výšku, která umožní ideální pozici Vaších paží a zaručují pohodlnou práci u stolu.

 

V závěru je nutné se zaměřit na výběr materiálu z kterého je židle vyrobena. Musí mít dostatečnou výplň, která umožní komfortní sezení po dlouhou dobu. Potahový materiál by měl být odolný proti oděru a snadno čistitelný. Barvu si volíme již podle vkusu, a aby nám ladila s interiérem místnosti.

 

Ať už do kanceláře či domácnosti je nutná kvalitní a pohodlná židle. Vložena investice se vzhledem k příznivému vlivu na Vaše zdraví mnohokrát vráti. Správně vybraná a nastavená kvalitní kancelářská židle Vám bude sloužit spolehlivě po mnoho let a zajistí Vám psychickou pohodu a fyzickou kondici.